2018 varsity schedule

Date  Day   Opponent Location Time   Final
2/5      Mon     Bellaire (S)      Klein           3:00     scrimmage
2/9      Fri        Cy Creek (S)    Cy Creek   4:00      scrimmage
2/12    Mon    Magnolia (S)    Klein          4:00     scrimmage
2/16    Fri        Cy Fair (S)        Klein          4:00     scrimmage
2/19    Mon    Atascosita    Atascosita    7:00      W 10-4
Langham Creek The Woodlands Tournament
2/23    Fri       Dekaney      Langham Creek 3:15          W 4-2
2/24    Sat      Foster         Langham Creek 1:15           L 6-4
2/24    Sat      Langham Creek Langham Creek 3:30 W 1-0

Mike Ferrell Classic Tournament
3/1     Thu     Cy Woods          Klein           11:00      W 6-1
3/1     Thu    Austin                  Klein           4:00        W 12-0
3/2     Fri      Jersey Village     Klein           4:00         L 4-3
3/3     Sat     Rudder                Klein            1:30         L 4-2
Klein Tomball Tournament
3/8     Thu    Katy                     Klein            1:30        L 11-6
3/8     Thu    Tomball Memorial Klein        6:30       W 4-3
3/9     Fri      George Ranch    Klein            11:00     W 8-4
3/9     Fri      Milby                    Klein             1:30      W 5-0
3/10   Sat     Katy Tompkins  Klein Collins 9:00      L 4-2
District Games
3/13   Tue    Spring Woods    Klein                 7:00    W 7-0
3/15   Thu    Spring Woods    Spring Woods 7:00   W 13-3
3/20   Tue    Stratford              Stratford          7:00   L 1-0
3/23    Fri     Stratford              Klein                 7:00   W 6-3
3/30    Fri     Klein Oak             Klein                 7:00    L 5-2
3/31    Sat    Klein Oak             Klein Oak         2:00    L 7-5
4/3      Tue   Klein Forest         Klein Forest     7:00   W 2-1
4/6      Fri     Klein Forest         Klein                  7:00   W 6-1
4/7      Sat    Katy Taylor          Katy Taylor       1:00    L 9-8
4/10   Tue    Memorial             Klein                  7:00   W 4-1
4/13    Fri     Memorial             Memorial          7:00    L 9-2
4/17   Tue    Northbrook         Northbrook       7:00    W 13-0
4/20    Fri     Northbrook         Klein                   7:00    W 13-1
4/24    Tue   Klein Collins        Klein Clinched Playoff   7:00    W 5-1
4/27    Fri     Klein Collins        Klein Collins      7:00    L 4-1

Playoff Seeding

4/28    Sat    Memorial            Langham Creek 1:00   W 8-6
Result #3 Seed

Round 1 Playoff Schedule Bi-District Series
5/3     Thurs MacArthur         Lansford Field   7:00    W 13-2
5/4     Fri       MacArthur         Klein                   7:00     L   8-6
5/5     Sat     MacArthur         Klein                    2:00    W 10-0

Round 2 Playoff Schedule Area Round
5/10   Thurs San Marcos Nutrabolt Stadium 5:00    W 12-0
5/12   Sat     San Marcos Nutrabolt Stadium 1:00     L 9-4
5/12   Sat     San Marcos Nutrabolt Stadium 4:00     W 3-0

Round 3 Playoff Schedule Regional Quarter Finals
5/16   Wed  Stoney Point Nutrabolt Stadium 7:00      L 2-0
5/18   Fri     Stoney Point Nutrabolt Stadium 7:00      W 5-0
5/19   Sat    Stoney Point Nutrabolt Stadium 12:00   W 3-1

Round 4 Playoff Schedule Regional Semi Finals
5/23   Wed The Woodlands Sam Houston 6:00
5/25   Fri    The Woodlands Sam Houston 6:00
5/25   Fri    The Woodlands Sam Houston If Needed